Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.05.2016, 13:47

„Гугл“ наместо лозинки за телефоните воведува сензори

Компанијата Гугл има намера да ги укине традиционалните лозинки за логирање на паметните телефони и да развие технологија која ќе може да го препознае вистинскиот сопственик на смартфонот.

Директорот на тимот за напредна технологија и проекти на "Гугл", Ден Кауфман најави дека компанијата работи "со неколку многу големи финансиски институции" на тестирање на нови технологии за замена на лозинките.
- Технологијата наречена "Траст АПИ" користи повеќекратни сензори во вашиот паметен телефон кои треба да ве препознаат како вистински сопственик, а не некој друг кој се обидува да се логира, рече тој.
Оперативниот систем "Гугл Андроид" веќе користи сензори кои можат да скенираат лице, глас, движења или локација на корисникот, за да утврди дали треба да ја отклучи лозинката.
Како што јави Си-Ен-Ен, фазата на тестирањето треба да почне наскоро, а новата технологија ќе биде испробана во банките.


Текстот е прочитан 1050 пати.
#
Arena Sport каналите вклучени во новите Интернет и ТВ пакети од Телеком
Новите Samsung Galaxy A3 и A5 паметни телефони достапни во Македонија
Ретро тастатура за носталгичари
Хакирање на Фејсбук што ниедна лозинка нема да го спречи
Филипс го произведе најголемиот закривен монитор
„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони
Магичен часовник од Македонски телеком: Повеќе време со семејството во текот на празниците
Ватсап подготвува можност за бришење на испратени пораки
Ловот заврши: Покемоните умираат
„Гугл“ конечно го менува Адоуб Флеш Плеер во Хром

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter