Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.06.2016, 14:13

Гламур

УКРАДЕН ИДЕНТИТЕТОТ НА АКТЕРКАТА ЛОРА ВАНДЕРВОРТ

Лажен пасош со ликот на Супергрл

САД - (АП) Инспекторите велат дека меѓународната шема за кражба на идентитети почна да се открива со помош на Супергрл.

Шемата што, наводно, опфаќа стотици жртви и милиони долари, делумно почна да се открива благодарение на пребарувањето на Интернет за фотографии направени како полициски фотографии што можат да бидат применети на лажни лични карти, кои можат да се користат при аплицирање за кредит, наплата и при финансиски трансакции, според инспекторите што ја следат мрежата веќе две години.
Овде, на сцена стапува актерката Лора Вандерворт, која ја играше улогата на Супергрл во ТВ-серијата "Супергрл". Осомничените ја употребиле фотографијата на Вандерворт на еден од лажните пасоши што ги направиле. Фотографијата на Вандерворт била направена во стилот на полициските фотографии, за потребите на серијата "В", каде што таа ја играше улогата на Лиза. Додека ги прегледувале доказите во почетните фази на случајот, еден од агентите веднаш ја препознал фотографијата на актерката.
Како што напредувала истрагата, така инспекторите откриле дека вклучените имаат разработена мрежа. Шемата имала контакти и во Индија, како, на пример, вработен во кол-центарот на "Американ експрес", кој им обезбедувал броеви на украдени картички, според судските документи.
Надлежните органи во четвртокот уапсија четворица осомничени, меѓу кои се Амит Чодри (44) и Жаклин Грин-Морис (40), кои беа уапсени во Вирџинија, и двајца други уапсени во Џорџија.


Текстот е прочитан 1055 пати.
#
Скарлет Јохансон е актерка со најголема заработка во 2016 година
Почина Мишел Морган, најубавите очи на францускиот филм
Кајли Миног не се мажи ако не се легализираат геј-браковите
Путин му го предаде рускиот пасош на Стивен Сегал
Зошто го сакаме Роки
Ангелите ќе слетаат во Париз
Ќе се продаваат фустаните, чевлите, шминките и накитот на Мерилин Монро
Род Стјуарт стана витез
19 години без леди Дијана
Седумте милиони долари ќе ги донира во хуманитарни цели

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter