Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.10.2016, 13:33

Време е за готвење

Зелка по кинески рецепт

Потребно:

500 г зелка
2 црвени лути пиперчиња
1 лажичка рендан ѓумбир
сол
1 лажичка шеќер
1 лажица јаболков оцет
1 лажица соја сос
4 лажици маслиново масло

Приготвување: зелката ситно исечкајте ја, па во неа додадете ги пиперчињата исечени на тенки тркалца, ѓумбирот, солта, шеќерот, соја сосот и сето тоа добро измешајте го. Во тава загрејте го маслото, додадете ја подготвената зелка и сето тоа пржете го 5-10 минути со постојано мешање. Зелката послужете ја како изладена салата.


Текстот е прочитан 3064 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter