Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:34

ВЕЧЕРВА ИМА ПРЕМИЕРА НА РЕЖИСЕРОТ УРБАН

Битолчани ја завршуваат годината со "Доктор Фауст"

"Доктор Фауст", во режија на Андраш Урбан, е последната премиера на Народниот театар од Битола за годинава, а која е закажана за вечерва во 20 часот.

Претставата е работена според текстот на Кристофер Марлоу, и е забранета за публика помлада од 16 години.
Играат 12 актери,: Борче Ѓаковски, Викторија Степановска - Јанкуловска, Елена Моше, Иван Јерчиќ, Илина Чоревска, Маја Андоновска -Илиевска, Марјан Ѓоргиевски, Никола Пројчевски, Петар Спировски, Сандра Грибовска, Соња Ошавкова и Соња Михајлова.
Режисерот пред 4 години во Битола ја постави "Хамлетмашина"."'Фауст' е претстава која е многу возбудлива, со многу енергија и со естетска магичност. Во претставата користам специфична сценографија, со цел да прикажам еден дел од животот на д-р Фауст или едно друго размислување за неговиот живот. Претставата не е политички мотивирана и се занимава со човекот на овие простори и со неговите расудувања за различни теми", изјави режисерот.
Сценографијата е на Валентин Светозарев, а костимите на Благој Мицевски.
Репризите се на 24 и на 26 декември.
(Н. П.)


Текстот е прочитан 491 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter