Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Време е за готвење
Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, посипете ги со зачиналот и д...
Волшебни стапчиња
Приготвување: одмрзнатото лиснато тесто расучете го во кора дебела околу 0,5 см. Изматете го јајцет...
Мини пици
Приготвување: расучете го тестото во кора и сечете кругови големи шест сантиметри. Врз малите пици ...
Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и исечете ги на коцкички. Во ...
Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина литар вриена вода во која ...
Супа од наут и од праз
Приготвување: празот преполовете го по должина, добро измијте го и исечете го на тенки полукругови....
Суви ребра во кисела зелка
Приготвување: во загреаното масло продинстајте го ситно сечканиот кромид, додадете ја ситно исечкан...
Печурки во бело вино
Приготвување: исчистените шампињони исечете ги на тенки ливчиња. Во маслото пропржете го ситно сечк...
Колач од тиква
Приготвување: тиквата обарете ја и испасирајте ја. Додадете ги гризот, шеќерот, ванилиниот шеќер и ...
Ванилин куп
Приготвување: измешајте го млекото и слатката павлака, па ставете ги да се варат. Прашокот за пудин...
Сарма од кисела зелка
Приготвување: Ставете го месото во поголем сад. Исечкајте го ситно кромидот, ставете го во месото, ...
Кремасти моркови
Приготвување: морковите излупете ги и исечете ги на еднакви стапчиња. Ставете ги во сад со вода и с...
Француско чоколадно суфле
Подготовка: Загрејте ја рерната на 190 степени Целзиусови. Премачкајте ги со путер калапите за суфл...
Влашки тиганици
Замешајте го брашното со обична вода и направете тесто како за палачинки, па ставете малку сол. Прж...
Салата од карфиол
Приготвување: карфиолот разделете го на цветови, па добро измијте ги во солена вода. Зовријте вода ...
Динстана кисела зелка
Приготвување: во загреано масло пропржете ги ситно исечканите сланина и кромид. Додадете ги киселат...
Погачици со сирење
Приготвување: одмрзнете го лиснатото тесто и расучете го во кора дебела околу 2 мм, па со помош на ...
Лути модри патлиџани
Приготвување: патлиџаните измијте ги, излупете ги и исечете ги на коцкички. Кромидот и лукот ситно ...
Тиквички полнети со ориз
Приготвување: исечете ги тиквичките на парчиња долги 6 см, издлабете ги и кратко проварете ги во ма...
Домати со фета сирење
Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете ги врвовите на доматите и со лажица издлабе...
Тестенини со мелено месо
Приготвување: во загреаното масло пропржете го ситно сечканиот кромид, па додајте ги меленото месо,...
Варени ребра
Приготвување: свинските ребра исечете ги на коцки и ставете ги во маринадата. За маринадата измешај...
Печени лигни
Приготвување: исчистете ги лигните, измијте ги и исечете ги на 2 см широки резанки, а компирите изл...
Полнети јајца со рен
Приготвување: јајцата излупете ги, преполовете ги по должина и извадете им ги жолчките. Жолчките за...
Похуван крап
Приготвување: шницлите од крапот посолете ги и посипете ги со црн пипер, а потоа испрпелкајте ги во...
Сос од цвекло
...
Зелка по кинески рецепт
Приготвување: зелката ситно исечкајте ја, па во неа додадете ги пиперчињата исечени на тенки тркалц...
Погачици со пченка
Приготвување: зрната од пченка и јајцата измешајте ги, додадете ги брашното измешано со прашокот за...
Џем од грозје
Приготвување: зрната од грозјето преполовете ги и извадете им ги семките. Потоа, исчистените зрна г...
Овошен раскош
Приготвување: изберете поширока чаша за сладолед, на дното распоредете го овошјето, претходно измие...
Салата од лигни
Приготвување: лигните добро исчистете ги и измијте ги, па сварете ги во солена вода. Откако ќе омек...
Ролат од мелено пилешко месо
Приготвување: Измешајте ги месото, ситно сечканите кромид и лук, 1 јајце, потопениот во вода и ицед...
Пилешки раженчиња со сланина
Приготвување: исечете ги пилешкото месо и сланината на коцки, кромидот и пиперката на поголеми парч...
Мини пици - калцоне
Подготовка: Тестото расукајте го на кујнската површина. Пресечете го на три дела. Намачкајте го со ...
Крем-супа од тиква
Исечете ја тиквата на половина и исчистете ја од семките. Исечете го месото на коцки. Испржете го к...
Пржен ориз
Приготвување: во половина од маслото испржете кајгана од матените јајца, извадете ја и исечете ја н...
Салата од карфиол
Приготвување: разделете го карфиолот на цветови, па добро измијте ги во солена вода. Зовријте вода ...
Сендвич со печурки
Приготвување: шампињоните се сечат на подебели ливчиња и се динстаат. Откако ќе се изладат, се паси...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter