Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.05.2016, 12:37

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

ЕУРОСТАНДАРД БАНКА СО ПОДДРШКА ЗА ЛИЦАТА СО АУТИЗАМ, АДХД И АСПЕРГЕРОВ СИНДРОМ „ВО МОЈОТ СВЕТ“

Еуростандард банка донираше финансиски средства за поддршка на активностите на Здружението на граѓани за третман на лицата со Аутизам, АДХД и Аспергеров синдром „Во мојот свет“. Средствата од оваа донација ќе бидат искористени пред се` за издавање на списанието „Досие сино“ кое здружението го печати неколку пати годишно со цел да ги информира и едуцира сите оние кои се соочуваат со аутизмот, АДХД или аспергеровиот синдром, во рамките на своето семејство или пошироко.

„Целта на оваа донација е да дадеме свој придонес кон јакнењето на свеста на јавноста за аутизмот кој како синдром се позачестено се јавува кај малите деца. Работата на здружението „Во мојот свет“ е од големо значење за поддршка, информирање и едуцирање на лицата со овие синдроми и нивните семејства и од таа причина Еуростандард банка сесрдно ја прифати можноста да го поддржи нивното работење. “ – изјави Горан Јосифовски од центарот за маркетинг и развој на производи во Еуростандард банка

Списанието Досие сино започна да се издава од 2014 година и истото содржи научни текстови и објаснувања на стручни лица со долгогодишно искуство за третманот на овие синдроми во Република Македонија и во светот.


Текстот е прочитан 1206 пати.
#
„Слико Збор“, Андроид апликација за децата со аутизам
Аутистичните деца се дискриминирани во училиштата
Повик за донација за обнова на објектот за децата со посебни потреби доделен на Здружението на родители на деца со аутизам „Марко Поло - Експлорер“ од Битола
Нашиот Марко ни го промени животот, карактерот...
Аутизмот го менува семејството
Аутизмот се појавува додека плодот е во утробата на мајката
Отворено за аутизмот - Зоран Мијалков - Голгота без крај

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter