Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.02.2017, 20:46

Црвен килим на „Златна Бубамара“

Дваесет години "Златна бубамара" е најпрестижниот црвен килим во Македонија. Не е оној класичниот, како на гала-настаните, туку се случува и во холот, меѓу седиштата, на пуш паузите додека трае програмата. Најоговарачко место. Да бидете видени и да видите. Своевидна модна писта. Среќавате и елита и обичен народ. И дами и девојчиња. И господа и мангупи. И миленици и спонзори. И "мерцедес" и "фиќо" ако имате среќа да најдете паркинг. Ако најдете или добиете влезници за "Златна бубамара", значи сте успеале во Македонија. Ќе се поздравите со луѓе што одамна не сте ги виделе, ќе се изнаозборувате, како на времето на улицата "Македонија".

Публиката, како и секоја година во сезоната на премиери, промоции, концерти и ревии, доцни најмалку 15 минути. Влегува кога ќе се изгаснат светлата. Во темница си ги бара седиштата. Ја станува публиката што дошла навреме. Додека трае програмата, си прави гласно муабет. Разговара, сурфа или се слика со мобилен телефон. Разменува СМС-пораки. Шушка со ќеси, некултурно џвака мастика. Оди на пушење и во тоалет кога ќе $ дојде. Ако и е досадно или предолго трае настанот, не го дочекува културно крајот. Станува во темница. Ја станува и публиката што останува до крај. Не е лесно да си домаќин или организатор во Македонија. Секој втор е ВИП-гостин, секој сака гага и во прв ред. Желбата е пред заслугата, функцијата е пред знаењето. Кој е точен е неточен, кој доцни е елита. Во која група спаѓате вие?

Л.Сабит
Фото: Д. Перковски


Текстот е прочитан 8864 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter