Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.07.2016, 14:06

МИЛЕНИЦИ

Кучињата откриваат рак на простата?

Наодите на италијански научници покажуваат дека кучињата можат да намирисаат присутност на маркери за рак на простата во примероците на урина.

Истражувањето спроведено на миланскиот „Istituto Clinico Humanitas“ покажува дека две посебно дресирани кучиња примероците со урина на мажите заболени од рак на простата ги откривале со 98-процентна точност.

Научниците веруваат дека дресираните кучиња најдобро е да се користат во комбинација со вообичаените дијагностички методи, на пример со ПСА тестирање и биопсија.

Во нивното истражување се користени примероци на урина собрани од 677 испитаници, вклучувајќи и 320 заболени од рак на простата.

Претходно спроведени истражувања покажале дека кучињата со намирисување на здивот на заболени лица можат да помогнат при откривање на рак на бели дробови.


Текстот е прочитан 2677 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва н...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter