Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.01.2017, 19:17

ДЕН ПО ДОДЕЛУВАЊЕ НА МАНДАТОТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ ВЛАДА

Груевски размени идеи со коалициските партии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера имаше средба со лидерите на коалиционите партии со кои заеднички настапија на изборите на 11 декември.

Средбата се одржа еден ден откако претседателот Ѓорге Иванов му го додели на Груевски мандатот за составување на новата влада. На средбата било разговарано за позициите кои мандатарот Груевски ќе ги има при водењето на преговорите со албанските партии за составување на идната влада. Груевски и пред коалиционите партнери го изнел својот став дека ќе се обиде да состави влада, но не по секоја цена. Тоа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги изјави пред неколку дена и во интервју за дневниот весник "Дневник".
Груевски најави и кадровски промени и освежувања."Планирам кадровски промени и освежувања. И тоа најмногу во т.н. трет ешалон. Одејќи во кампањата од место до место, увидов дека во многу места има оправдан револт од т.н. трет ешалон. Некои од нив се и предолго на иста позиција, и почнале да се рутинизираат и да се однесуваат премногу бирократски. Ги загубиле жарот и енергијата. Има такви и во првиот и во вториот ешалон. Има и луѓе кај кои е видлив заморот. Има и такви што ги загубиле енергијата и високата мотивираност што ја имаа. Имаат капацитет, имаат знаење, имаат искуство, и сето тоа е во ред. Но немаат жар, го немаат еланот од порано. Знаете, секој што не се бори за успех на институцијата која ја води, со ист елан, енергија, мотив, жар како да се бори за своја приватна фирма од која му зависи личниот опстанок, значи дека го достигнал зенитот и треба да се замени со некој друг кој, можеби, во почетокот ќе е помалку искусен или ќе има нешто помалку знаење, но ќе има жар, мотивираност", рече Груевски. (А.А.)


Текстот е прочитан 499 пати.
#
Груевски за косовски „Експрес“: Мојот став за Албанците и улогата на Сорос во Македонија
Одлуката на Јанева е потврда дека Заев е фатен во криминал
„Стоп операција Сорос“: Фондацијата на Сорос нема врска со граѓански сектор
ВМРО-ДПМНЕ: За секој сторен криминал Заев ќе биде казнет
Нова група словачки полицајци во зедничка патрола на границата со Грција
МНР бара корекција на именувањето на Република Македонија од државните органи на Србија
Земјоделците бесплатно имаат на располагање 27 проекти за изградба на фарми и насади
ФЗОМ: Зголемена потрошувачката и достапноста на лекови во 2016 година
Пријавување за бања и бесплатен викенд за пензионери
Европратениците бараат ЕУ итно да ги отсели бегалците од Македонија, Грција и Србија

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter