Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.10.2014, 16:02

МИЛЕНИЦИ

Миленикот на забар?

И животните страдаат од забоболка и од проблеми со непцата. Затоа важно е сопствениците да ги научат симптомите на заболување и да го ослободат своето милениче од болка.

Миленичињата најчесто страдаат од плак, каменец и гингивитис, како и од други заболувања на устата, а ако ги забележите следните знаци на заболување, обратете се кај ветеринар за помош.

- непцата се изразено црвени или крварат при допир,

- непријатен здив,

- жолтеникави наслаги на забите,

- скршен заб,

- израстоци во устата,

- одбивање храна,

- претерано лигавење,

- ако мачката престане да си го чисти своето крзно.


Текстот е прочитан 2373 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter