Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Отворено за аутизмот

Отворено за аутизмот

Поттикнати од големиот интерес за текстот објавен во Вест - 
ДОСИЕ: Аутизмот во Македонија и Интервјуто со Тодор Гечевски за аутизмот на неговиот син - одлучивме на Порталот на Вест да отвориме специјализирана страница на тема аутизам.

Борбата со оваа болест и напорите за наоѓање системско решение за проблемите на луѓето со аутизам и нивните роднини и пријатели, е борба која ја водиме сите заедно.

За тоа одлучивме на оваа страница да ги објавуваме пишаните искуства на сите оние кои јавно сакаат да проговорат за своето искуство со аутизмот, отворено или анонимно, сеедно.

Вашите искуства, коментари, предлози до надлежните институции, Владата, лекарите, семејствата со аутистични членови, како и фотографии (пропратени со писмена изјава дека дозволувате да бидат јавно објавени на Порталот на Вест) можете да ни ги испратите на имеил адресата otvorenozaautizmot@vest.com.mk

Текстовите ќе бидат редактирани и лекторирани, и без суштинска измена, објавени на оваа специјализирана страница на Порталот на Вест.

Помогнете, ова е наша заедничка борба.

ЕУРОСТАНДАРД БАНКА СО ПОДДРШКА ЗА ЛИЦАТА СО АУТИЗАМ, АДХД И АСПЕРГЕРОВ СИНДРОМ „ВО МОЈОТ СВЕТ“
Еуростандард банка донираше финансиски средства за поддршка на активностите на Здружението на граѓа...
Повик за донација за обнова на објектот за децата со посебни потреби доделен на Здружението на родители на деца со аутизам „Марко Поло - Експлорер“ од Битола
...
Нашиот Марко ни го промени животот, карактерот...
Нашиот сакан син Марко ни го промени животот,карактерот,а можеби и личниот опис....
Аутистичните деца се дискриминирани во училиштата
Децата со аутизам се соочуваат со неприфаќање, изолираност и дискриминација од нивните соученици, о...
Аутизмот го менува семејството
Во рамките на моето секојдневие, веќе десет години ги гледам секојдневните моменти на радост и на т...
Аутизмот се појавува додека плодот е во утробата на мајката
Горазд Росоклија, професор по неврологија и психијатрија на универзитетот "Колумбија" во Соединетит...
Отворено за аутизмот - Зоран Мијалков - Голгота без крај
Не сите родители чии деца се на школска возраст се радуваат на први септември, првиот училиштен ден...
Секоја недела по два нови случаи со аутизам
Ау­тиз­мот е развојно нарушување на централниот нервен систем со ге­нет­ска основа,...
Син ми ме научи да го сакам животот
Мајка сум на син кој има аутизам и сакам да ја споделам нашата приказна. Мојот син е роден во Макед...
Слепа улица
Филип, моето синче, има 4,5 години. На 7 Август 2009 година, кога Филип имаше 4 месеци, прими вакци...
Го знаеме ли вистинскиот пат
Нашиот син Виктор деновиве полни 11 години. Тој е веќе прекрасно, високо, убаво момче, кое за жал и...
Мојот успех може да биде и твој
...
За аутизмот, вакцините и „Вест“
Решив и јас да се надоврзам на темава, најмногу затоа што секое од сведоштвата досега ја споменува ...
ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ
Комплименти за Вашите содржини воопшто. Со внимание го прочитав досието аутизам и сочувствувам со с...
Дали сме законски обврзани да ги примаме вакцините?
Ме интересира дали сме законски обврзани да ги примаме вакцините и доколку не сакаме да ги примаме ...
„Слико Збор“, Андроид апликација за децата со аутизам
„Слико Збор“ е нова македонска Андроид апликација наменета за подобра комуникација на деца со аутиз...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter