Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.10.2016, 13:16

Време е за готвење

Ролат од мелено пилешко месо

Потребно:

500 г мелени пилешки гради
1 главица кромид
2 чешниња лук
2 јајца
средина од 2 парчиња леб
сол
црн пипер

Приготвување: Измешајте ги месото, ситно сечканите кромид и лук, 1 јајце, потопениот во вода и ицеден леб, солта и црниот пипер. Потоа додадете го тврдо и рендано јајце, па сето тоа добро измешајте го. Фолијата за печење намастете ја со масло, ставете ја смесата од месото и обликувајте ролат. Така подготвеното месо печете го околу 20 минути во рерна загреана на 200 степени, потоа извадете ја фолијата и печете додека не се зацрвени ролатот.Текстот е прочитан 2051 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter