Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.02.2017, 13:08

АКТЕРИТЕ ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ И ИГОР СТОЈЧЕВСКИ - ГЕЈ-ДВОЈКА ВО ХУМОРИСТИЧНАТА СЕРИЈА "ПРЕСПАВ"

На публиката и се допадна хуморот, а не сексуалната ориентација

Со македонската хумористична серија "Преспав", која неодамна заврши и се прикажуваше во ноќниот термин на ТВ "Телма" , Игор Стојчевски и Васил Зафирчев ги собраа симпатиите на публиката кога на крајот од серијата изненадија дека се во геј-врска.

Двајцата, Игор како Тони, еден од тројцата браќа и сопственик на пансионот "Преспав", и Васил како готвачот Марио од Хрватска успеаја со низа комични ситуации да ја насмеат публиката и да докажат дека се одлични карактери.
На прашањето како е да се игра улогата на геј, со тоа што се смета дека за прв пат во македонска серија актери играат геј-двојка, Игор Стојчевски вели:
"И јас и Зафирчев сме долгогодишни актери, дипломиравме во иста класа и се познаваме уште како студенти. Секако дека треба да ја одиграме улогата, каква и да е, онака како што сметаме дека е најдобро. Всушност, јас и во театарот сум играл геј-лик, во една претстава, па тоа на некој начин ми помогна да го одиграм и ова во серијата".
Стојчевски вели дека не знае дали ова е првата македонска серија во која актерите играат геј-двојка, но и да е така, вели тој, тоа е знак дека веќе општеството и сфаќањата на луѓето се менуваат.
"Ние сме актери и нема тука што да се дискутира. Играме улоги. Но, да бидам искрен, добро е што луѓето не се фокусираат на тоа кој каква сексуална определба има, туку на тоа што ние, како актери, успеавме да го генерираме сето ова низ комични ситуации, и да $ се допадне на публиката", вели познатиот актер.
Игор ни раскажа дека снимањето на "Преспав", иако напорно, поминало супер, пред сè, поради одличната соработка помеѓу целата екипа.
"Напорно е, затоа што секој ден добивавме ново сценарио, кое требаше да се научи и да се игра дента, но сето тоа беше голем предизвик, а ние соработуваме супер и серијата помина супер", вели Стојчевски.
Во текот на април, ќе се снима и втората сезона на "Преспав", која ќе има 40 епизоди. (А.Г.)


Текстот е прочитан 1715 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter