Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.01.2017, 13:51

Зголемен бројот на сообраќајки во Тетово

 Зголемување на бројот на сообраќајни несреќи во Тетово од 8,2 отсто во 2016 во однос на 2015 година, покажува статистиката на тетовската полиција.

Податоците на тетовската полиција, покажуваат дека минатата година во Тетовско се случиле вкупно 802 сообраќајни несреќи или 61 повеќе во споредба со претходната 2015 година.

Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, она што особено загрижува е двојно поголемиот број на загинати во несреќите, откако во 11 несреќи минатата година животот го загубиле 13 лица, додека во 2015 година загинале седум лица.

Минатата година 48 несреќи завршиле со тешки телесни повреди, 301 со лесни, а во 442 била причинета само материјална штета. Најголемиот број сообраќајни несреќи минатата година се случиле на тетовските улици - 372 , потоа на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје и регионалните патишта Тетово-Пирок, Тетово-Волковија и Тетово-Скопје.

Најчеста причина за несреќите повторно е неприлагодена брзина односно пребрзо возење, а карактеристични се 90 несреќи што ги предизвикале животни. Регистрирани се 118 излетувања од коловоз, пред се како последица на неприлагодена брзина. Во 72 несреќи учествувале пешаци, каде најчеста причина е недавање предност од возачите или невнимателно преминување на улиците посебно од малолетни деца.


Текстот е прочитан 359 пати.
#
Татко ја силувал 24-годишната ќерка
Со боксирач претепал Црногорец поради девојка
За 19 дена во Гевгелија опожарени 18 оџаци
Пронајден починат маж во Скопје
Изгоре автомобил во скопската населба „11 Октомври“
Подготвително рочиште за „Тврдина 2“
Опожарена куќа во Битола од плинска боца
Пожар во село Бачишта, цело семејство остана на улица
Жена се задушила од јаглен моноксид во Прибилци
Во пожар изгоре семејна куќа во Штип

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter