Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.11.2016, 12:55

ДИЕТА И ФИТНЕС

Со храна во борба против мастите (1)

Цитрон

Одредена студија има докажано дека испитаници кои јаделе половина цитрон или пиеле околу 236 милилитри сок од цитрон три пати на ден додека истовремено воделе нормален начин на исхрана во просек симнувале нешто помалку од два килограми во текот на дванаесет недели - а некои ослабеле дури четири и пол килограми без диета. Овие резултати се смета дека се должат на способноста на цитронот да ги намали нивоата на инсулин и на хемиска состојка што ја содржи цитронот наречена нарингин, која го спречува складирањето на масти во телото.

Мед

Точно е дека медот е вид шеќер, но тој се котира прилично ниско на гликемискиот индекс. Одржувањето на ниски и стабилни нивоа на инсулин е клучно за согорување на масти во вашето тело. Медот е исто така богат извор на азот-моноксид, а тоа значи дека всушност го поттикнува ослободувањето на масти од масните клетки на телото.


Текстот е прочитан 2632 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter