Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

18.12.2016, 13:07

Почина американскиот хирург Хенри Хајмлих

Американскиот лекар Хенри Хајмлих, кој го откри "Методот на Хајмлих", почина на 92 години.

Тој ќе остане запаметен по тоа што ја измисли техниката на прва помош - притисок врз абдоменот за прочистување на дишните патишта.
Хајмлих почина во болница во Синсинати, од компликација по преживеаниот срцев удар.
"Методот на Хајмлих" е откриен додека тој работел во еврејска болница во Синсинати. Со таа техника спасени се илјадници животи.
Хајмлих последен пат техниката ја применил во мај во старски дом, додека една штитеничка се задушувала од парче месо.


Текстот е прочитан 794 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter