Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2015, 14:12

АВИОНИ

НОВИОТ "ХОНДАЏЕТ" ДОБИ ОДОБРЕНИЕ ДА ЛЕТА

Спортски автомобил на небото

ЈАПОНИЈА (Форбс) - Додека новиот "Хондаџет ХА - 420" беше во процес на добивање одобрение, индустријата знаеше дека тој ќе ја промени играта.

"Тоа е спортскиот автомобил со високи перформанси на небото", рече Ернест Арвај од "Еринсајт партнер" откако минатата недела ова летало го доби сертификатот Дел 23 од Федералната администрација за авијација.
Освен тоа што има повисока и поширока кабина во споредба со конкурентите, Арвај рече дека "Хондаџет" нуди подобри перформанси во однос на цената, брзина од 420 јазли (777 километри на час), висина на оперативност 13 километри и за 17 отсто поголема ефикасност за разлика од своите конкуренти.Извршниот директор на "Хонда еркрафт", Мишимаса Фуџино, го нарекува "Акура" во својата класа што може да навести промени во авионскиот бизнис земајќи предвид дека "Хонда" и "Тојота" го направија тоа во автомобилската индустрија во 70-тите.
Главното прашање е дали тоа ќе ги задоволи големите очекувања за квалитет што ги постави "Хонда мотор", автопроизводителот од каде потекнува оваа компанија.
Но, со оглед на претходните извештаи за големината на трупот и квалитетот на производство, најверојатно нема да чекаме долго за да дознаеме.


Текстот е прочитан 2892 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter