Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:37

ПОФАЛБИ ЗА ДИРЕКЦИЈАТА НА ФЕСТИВАЛОТ И ЗА ДФРМ

За ИМАГО на "Манаки" во "Бритиш кинематографер"

Во ноемвриското издание на влијателното списание "Бритиш кинематографер", на две страници, со шест фотографии е објавен извештај за конгресот на Меѓународната федерација на кинематографери - ИМАГО, одржан во рамки на 37. фестивал "Браќа Манаки" во Битола.

Во фокусот на текстот е новоизбраниот претседател на ИМАГО Рене Рестад кој, пак, со суперлативи се заблагодарува на организацијата на Фестивалот во Битола.
"Македонското друштвото на филмски професионалци, како домаќин на ИМАГО, ни овозможи и пријатен престој и ефикасни средби", пишува Рестад.
Тој, на почетокот му се заблагодарува на Томи Салковски, кој раководеше со организацијата на конгресот на ИМАГО во Битола, и продолжува за фестивалот "Манаки":"Им благодарам, исто така, и на директорите на Фестивалот Благоја Куновски и Гена Теодосиевски што ни овозможија да бидеме дел од овој голем филмски балкански фестивал, кој особено се фокусира на важната улога на кинематограферот во продукцијата на филмот. Македонија, градот Битола и филмскиот фестивал 'Манаки' е место со топло срце и одлично организиран фестивал, и членовите на ИМАГО ќе го имаат тоа на ум и ќе го промовираат".
Домаќин на ИМАГО беше Друштвото на филмски професионалци на Македонија. Во Европската федерација на кинематографери - ИМАГО, членуваат околу 50 меѓународни здруженија со повеќе од 4 000 кинематографери од сите краеви на светот. (К.Р.)


Текстот е прочитан 306 пати.
#
Ана Пандевска е прва во две категории
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Замина голем човек, пријател и музичар
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Игра францускиот филм сниман на обиколницата

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter