Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 13:37

ЗАВРШИ ГЛАСАЊЕТО ЗА НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР ЗА НЕАНГЛИСКО ГОВОРНО ПОДРАЧЈЕ

Холивудски прием на "Ослободување на Скопје"

"Одлично и живописно раскажан личен приказ на историјата" е заклучокот во критиката која списанието "Холивуд рипортер" ја објави за филмот "Ослободување на Скопје", во режија на Раде Шербеџија.

Во рецензијата опширно е раскажана приказната, како и богатата холивудска кариера на Шербеџија, истакнувајќи оти ова е негов прв филм како режисер, а го работеше заедно со неговиот син Данило.
"Возбудлива сценографија, локации и музика, како и елегантна камера на Дејан Димески има во филмот во кој дејството е случува во текот на '43- '44 година кога Македонија била под нацистичка окупација", е дел од рецензијата.
Филмот е македонски кандидат за Оскар за неанглиско говорно подрачје, а во петокот ја имаше последната специјална проекција во Лос Анџелес.Како што велат од продукцијата "Партизанс", проекцијата се одржала пред самото гласањето за изборот на кратката листа од 9 филмови, кое заврши вчера.
"Освен голем број на членови на Академијата, голема чест е што на проекцијата присуствуваше и Анет Бенинг, која повеќепати е номинирана за Оскар и добитничка на Златниот глобус. По проекцијата на прашањата на присутните одговараше режисерот Раде Шербеџија", стои во соопштението на продукцијата.
(Н.П.)


Текстот е прочитан 802 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter