Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.02.2017, 13:46

ВЕЧЕРВА ИЗЛОЖБА ВО МКЦ

Ацо Станкоски со дела "Театар"

Вечерва во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар ќе биде отворена самостојна изложба на Ацо Станкоски, насловена "Театар".

За новата поставка Станкоски вели: "Театарот отсекогаш бил голема инспирација за сликарството. Не само што сликарството често пати играло значајна улога во организирањето на сценографиите и амбиентот, да се сетиме само на Пикасо, Миро или Марк Шагал, кои често пати беа интегрирани во авангардните претстави на париската сцена, туку, исто така, самиот театар, како уметнички феномен, бил предмет на интерпретација и тема на голем број сликарски ремек-дела, како оние на Антоан Вато, Дега или на Тулуз Лотрек".
Станкоски додава дека изместената реалност и енергијата, кои бликаат од театарот, оставаат голема импресија врз меморијата на гледачот, а особено на ликовниот уметник. (Н.П.)


Текстот е прочитан 593 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter