Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 14:52

Ве чекаме на зимскиот турнир „Една љубов – еден живот“

Трета година по ред почетокот на годината го одбележуваме со подготовка и одржување на најголемиот ракометен турнир во Македонија „Една љубов - еден живот" во организација на Ракометната академија Вардар. Поради се поголемиот број на екипи што учествуваат годинава турнирот ќе се игра во два викенди и во вкупно 5 сали во Скопје.

Заинтересираноста на екипите и бројот на деца што ќе бидат дел од овој турнир покажува дека ракометот останува спорт број 1 во Македонија, и во Вардар сме горди што можеме да се пофалиме со с? поголем број на деца кои почнуваат, но и продолжуваат да тренираат ракомет со надеж дека еден ден ќе станат и репрезентативци на Македонија.

Викендите на 14 и 15 јануари, и 21 и 22 јануари се резервирани за годинешниот ракометен турнир, а над 1200 деца ќе имаат можност да се натпреваруваат, да научат нови работи, да стекнат нови спортски навики и да се дружат.Турнирот ќе се игра во вкупно 5 сали, и тоа во малата и големата сала на спортскиот центар „Јане Сандански", како и во салите на спортските центри Кале, и Основните училишта „Круме Кепески" и на „Невена Георгиева – Дуња".
Најмалата генерација 2006/09 ќе играат само во салата „Невена Георгиева – Дуња", додека останатите генерации што ќе играат на турнирот се 2000/2001, 2002/2003 и 2004/2005 и ќе играат во останатите 4 сали.

На турнирот учествуваат сите регионални единици кои се дел од Ракометната академија Вардар. Распоредот на натпреварите и саатниците дополнително ќе биде одреден.
Ве очекуваме во една од салите заедно да ги поздравиме идните ракометни ѕвезди


Текстот е прочитан 313 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter