Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Култура
Музичарите со солзи и празен пулт го испратија маестро Ѓумар
Неверица, жал, лутина и огорченост од ненадејното и прерано заминување на маестро Саша Николовски-Ѓ...
МКЦ го слави 45. роденден
Младинскиот културен центар вечерва слави 45 години постоење, а забавата е дел од меѓународниот нас...
"Ничија земја" од Венеција стигна во Скопје
Проектот "Ничија земја", кој лани беше македонски претставник на Биеналето за архитектура во Венеци...
Комеморацијата за маестро Ѓумар е в среда во 11 часот во МОБ
Комеморативната седница за прерано починатиот маестро Саша Николовски - Ѓумар е утре во 11 часот во...
Ана Пандевска е прва во две категории
Никола Димушевски, Гоце Гавриловски и Ана Пандевска се наградени во по две категории, на вториот ко...
Наградени 13 композиции на вториот конкурсен рок за создавање класична музика
На вториот конкурсен рок за откуп на музички композиции од областа на класичната музика за 2016 год...
Почина актерскиот првенец Сефедин Нуредини
Актерот, режисер и професор Сефедин Нуредини почина на 64-годишна возраст по кратко и тешко боледув...
Замина голем човек, пријател и музичар
Завчера во Скопје ненадејно, на 50-годишна возраст, почина еден од најистакнатите диригенти и профе...
Почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар
На 50-годишна возраст денеска почина диригентот Саша Николовски - Ѓумар....
Краток филм на Јакимска премиерно во Трст
Македонскиот краток филм "Ќе дојдат децата", во режија на Ана Јакимска, ќе има премиера на 28. Филм...
Мисо е најпродаван онлајн автор во Македонија
Делата на Гијом Мисо, Александар Алексов и на Јелена Бачиќ - Алимпиќ се најпродавани книги онлајн в...
Тоа што не се продадов има своја цена
Најуспешниот македонски режисер Милчо Манчевски (57), како гостин и тутор на млади сценаристи и реж...
Игра францускиот филм сниман на обиколницата
Францускиот филм "А фонд", кој се снимаше во 2015 година во Македонија, од денес игра во киното "Си...
Објавени номинациите за британските Оскари
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Разиграниот џез-мјузикл во пастелни нијанси "Ла ла ленд", на голема врата влезе ...
Новата книга на Мураками излегува на 24 февруари
ЈАПОНИЈА - Новата книга на Харуки Мураками има наслов, но содржината се чува во тајност....
Традиционалните македонски песни се меч со две острила
"Ѕвонче ѕвони", "Да сум бистра вода", "Легнала Ѓурѓа на рамно гумно", "Три години, лудо, болна лежа...
Искра Шукарова на танц програма во Њујорк
Македонската кореографка Искра Шукарова, меѓу основачите на современиот танц во земјава и професор ...
"Ново киноутро" во Кинотеката
Кинотеката на Македонија и оваа година, за време на зимскиот распуст организира дневна филмска прог...
Том Харди доби ТВ-лик од соништата
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (Телеграф) - Многу актери требало да чекаат долго време за да ја добијат улогата о...
Рахлин: Сакам сарми, ама музиката е мојата религија
Големо и гласно браво за Божикниот концерт на Македонската филхармонија, со светскиот виолинист и д...
Игра фаворитот на сезоната "Ла ла ленд"
Мјузиклот "Ла ла ленд", кој е меѓу фаворитите во претстојната холивудска сезона на награди, од дене...
Слики и скулптури во еден проект
Во Ликовниот салон во Велес поставена е заедничката изложба на дела од скулпторот Ангел Коруновски ...
ПРИНУДЕНИ МАЈЧИНИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ДА ГО УЧАТ ВО ТУЃИ ЗЕМЈИ
Во издание на скопската издавачка куќа „Аз – буки” излезе од печат најновата книга „Школувањето на ...
"Буре барут", "Сердарот", "Странецот" достапни за слепите лица
Девет книги наменети за слепите лица и за лицата со оштетен вид, беа промовирани во локалната библи...
Урнебесот со Сашко и Игор продолжува и за Василица
По успешната прослава за дочекот на Новата година со настанот "Ноќ со ѕвездите", Македонскиот народ...
Изложени пушки од царска Русија и турски сабји
Ретки примероци на пушки произведени пред речиси два века, но и револвери, сабји, јатагани се излож...
Во Мостар заврши снимањето на "Жаба"
Филмот е снимен според популарната драма на Дубравко Михановиќ, а македонски копродуцент е "Скопје ...
ИНТЕРВЈУ СО ИГОР АНГЕЛОВ, АКТЕР: Глумец без аплауз е ништо
Глумецот Игор Ангелов кај пошироката јавност е актуелен со ТВ-серијата "Преспав", која се емитува н...
Археолошко патување низ историјата
Монетата на македонскиот крал Александар Први (498- 454 пред н.е.), најдена на локалитетот Маркова ...
Аџиевски со Бонд во Москва оди во Венеција
На една од најголемите светски смотри, која ќе се одржи по 57-ми пат, Венециското биенале на уметно...
Играат филмови со холивудската елита
Во кината "Синеплекс" и "Милениум" играат четири нови филмови "Асасинс крид", "Скриена убавина" , "...
Поставка за апстракцијата во македонската уметност
Денес во 12 часот, во НГ Чифте амам ќе се отвори изложбата "Апстракцијата во современото македонско...
Археолошкото богатство на 10. годишна изложба
Вечерва во 19 часот, во Археолошкиот музеј ќе биде отворена 10-тата годишна археолошка изложба "Дек...
Скопје за Божик со миленикот на светската класика Џулијан Рахлин
За годинешниот Божикен концерт на 7 јануари, Македонската филхармонија најавува вистински музички п...
Зубин Мехта заминува во пензија
Светски познатиот диригент на Израелскиот филхармониски оркестар, Зубин Мехта (80), изјави дека пла...
Крвавата глава не ме спречи да пеам
Македонскиот тенор Благој Нацоски кој деновиве доживува голем, нов успех во Кина, во петокот вечер ...
Чудата од измислените галаксии на Наумовски
Во петокот во Даут-пашин амам се собра доволно публика да му оддаде почит на сликарот од бајките, В...
Почина писателот Мето Јовановски
Мето Јовановски, македонски раскажувач и романсиер, почина вчера на 88-годишна возраст....
Ретроспективна изложба на Вангел Наумовски
Во НГ Даут-пашин амам, вечерва во 19 часот ќе биде отворена ретроспективната изложба "Вангел Наумов...
Класика во стих што лесно врви
"Тартиф", кој не ги објаснува кодовите на француската класична драматургија и не е оптоварен од тра...
"Остен" и Британски совет" со публикација
Мати Грунберг од Израел, Гидре Ришкуте од Литванија, Ген Моримото од Јапонија и Јошкин Шиљан од Срб...
Класика за сите времиња
"Тартиф", кој не ги објаснува кодовите на француската класична драматургија и не е оптоварен од тра...
За ИМАГО на "Манаки" во "Бритиш кинематографер"
Во ноемвриското издание на влијателното списание "Бритиш кинематографер", на две страници, со шест ...
"Руска бајка" на 1 јануари во МОБ
"Руска бајка" е насловен Новогодишниот концерт на Македонската опера и балет, закажан на 1 јануари ...
Второ издание на "Гаргара" од Станојоски
Вечерва во 20 часот, во кафулето "Децата од нашата улица", издавачката куќа "Антолог" ќе го промови...
Конески е избраникот за Светиклиментовата традиција
Во преполната сала на Педагошкиот факултет "Св. Климент Охридски", вчера се одржа традиционалната С...
Лицемерството го полни секој празен простор
Вечерва во Македонскиот народен театар ќе се одржи премиерата на "Тартиф", од Молиер, во режија на ...
Ледено шоу со најдоброто од Русија
Најдоброто од руската култура - балет, Чајковски и уметничко лизгање, викендов во Скопје ни го доне...
"Ослободување на Скопје" не е во потесната листа за Оскар
Македонскиот кандидат за Оскар за неанглиско говорно подрачје "Ослободување на Скопје", во режија н...
Фестивалот "Браќа Манаки" во списанието "British cinematographer"
Менаџерскиот тим на Интернационалниот фестивал на филмска камера "Браќа Манаки" соопшти дека во нај...
"Тартиф" нов почеток за Дац во МНТ
Актерот Драган Спасов - Дац во вторник ќе ја има првата премиера во Македонскиот народен театар, по...
Битолчани ја завршуваат годината со "Доктор Фауст"
"Доктор Фауст", во режија на Андраш Урбан, е последната премиера на Народниот театар од Битола за г...
Нема невини во лицемерството
Бугарскиот режисер Галин Стоев, едно од големите имиња на европскиот театар и еден од брендовите на...
Закажана четврта "Лебедово езеро" на мраз
Македонската опера и балет закажа четврта изведба на балетскиот спектакл "Лебедово езеро" на мраз, ...
Филхармонијата со светскиот џез-трубач Гојковиќ
Легендарниот џез-трубач и творец на изразот балкански џез Душко Гојковиќ, утревечер ќе настапи со М...
Холанѓаните уживаа на "14 часа"
Холандската публика, со стоечки овации ја поздрави екипата на модерниот балет "14 часа", која во са...
Холивудски прием на "Ослободување на Скопје"
"Одлично и живописно раскажан личен приказ на историјата" е заклучокот во критиката која списанието...
Со душа го чекам "Преекспонирано"
Венинова по студиите во Скопје, заминува во САД и во Етиопија. Во Македонија ги работи "Влакна", "Б...
"Среќна Нова '49" нe` враќа во тешките, но убави времиња
Документите, извадоците од весници, сценарија и од книгите на снимање, и по три децении се важни св...
Ана Дурловски вечерва ја пее Лучија
Вечерва во 20 часот, во Македонската опера и балет, по подолга пауза, публиката ќе има можност да ј...
"14 часа" се игра во Ротердам
Балетот на Македонската опера и балет, вечерва гостува во Ротердам, Холандија каде што ќе ја изведе...
2,4 милиони денари за 23 класични композиции
Дваесет и три дела на 20 автори се избрани на конкурсот на Министерството за култура за стимулација...
Отворена изложбата „Мојот универзум“ по повод Меѓународниот ден на лица со хендикеп
Изложбата „Мојот универзум“, со која Националната галерија на Македонија (НГМ) го одбележува Меѓуна...
МОБ ќе прави 3,5 тони мраз за "Лебедово езеро"
Три и пол тони мраз ќе се постават на сцената во Македонската опера и балет за потребите на балетск...
По две награди за "Лазар" и за "Ослободување на Скопје"
На штотуку завршениот Мостар филм фестивал, по две награди добија "Ослободување на Скопје" и "Лазар...
Македонски виртуоз ќе ја води Шпанската филхармонија
Триесет и двегодишниот виолинист Ѓорѓи Димчевски е избран за концерт -мајстор на Националниот оркес...
"Електра" во Романија, "Разговор во четири очи" во Русија
Вечерва на театарскиот фестивал "Интерференс" во Клуж, Романија, ќе се игра "Електра" на Македонски...
Играат новите филмови на Бред Пит, Кен Лоуч, на Боб Торнтон
Од денес нови кинопремиери во "Милениум" и во "Синеплекс" се "Сојузници" на Роберт Земекис со Бред ...
Недела на Омер Калеши во Скопје
Денеска во 12 часот, во НГ Чифте амам ќе се одржи свеченост по повод донацијата на ликовни дела од ...
"Анимакс фест" повикува "За нагоре"
"За нагоре" е мотото на шестото издание на Меѓународниот фестивал за анимиран филм "Анимакс Скопје ...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter