Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.09.2016, 13:41

Гламур

БРИТАНИЈА СЕ СЕЌАВА НА ПРИНЦЕЗАТА ОД НАРОДОТ

19 години без леди Дијана

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (АП)- Принцезата Дијана почина од сериозни повреди утрото на 31 август, 1997 година откако доживеа тешка сообраќајна несреќа во Париз.

Нејзината трагична смрт предизвика огромна тага во Велика Британија. Бидејќи Велика Британија вчера ја одбележа 19-годишнината од нејзината смрт, еве ја нејзината приказна.



КАКО НЕВЕСТА

Со принцот Чарлс ја направија свадбата на деценијата на 29 јули, 1981 година. Огромен број луѓе излегоа на улиците во Лондон, а околу 750 милиони гледачи на телевизија ја следеа свадбата како од бајките.



КАКО МАЈКА

Принцезата Дијана го роди првиот син, принцот Вилијам, во Лондон во јуни, 1982 година, а вториот син Хари во септември, 1984 година. Минатата недела принцот Вилијам утеши едно ужалено момче на кое му кажа: "Сè уште ми недостига мајка ми, а поминаа 20 години откако почина".



КАКО МОДНА ИКОНА

Според една неодамнешна анкета, принцезата Дијана е најголема стилска инспирација на сите времиња.
---------------


КАКО ХУМАНИТАРЕЦ

Таа беше позната по својата хуманитарна работа и по тоа што сочувствуваше со оние во тешка состојба.



КАКО СОПРУГА

Легендарната фотографија на Дијана каде седи сама кај Таџ Махал додека принцот Чарлс е на бизнис-состанок во Бангалор во февруари, 1992 година, беше знак дека Дијана и Чарлс се оддалечуваат еден од друг. Кралската двојка ја најави разделбата девет месеци подоцна. Нивниот брак заврши со развод во 1996 година.


КАКО РАЗВЕДЕНА ЖЕНА

По разделбата со Чарлс, таа се гледаше со Имран Кан од Пакистан во периодот од 1995 до 1997 година. Заедно со бизнисменот Доди Фајед загинаа во сообраќајна несреќа во Париз во август, 1997 година.



КАКО ОМИЛЕНА ПРИНЦЕЗА НА НАРОДОТ

Планини цвеќиња беа оставени пред домот на принцезата Дијана во Кенсингтон Палас, по нејзината трагична смрт во 1997 година. "Таа беше принцеза на народот и така и ќе остане, таква ќе остане во нашите срца и мисли засекогаш", изјави тогашниот премиер Тони Блер.


Текстот е прочитан 3946 пати.
#
Скарлет Јохансон е актерка со најголема заработка во 2016 година
Почина Мишел Морган, најубавите очи на францускиот филм
Кајли Миног не се мажи ако не се легализираат геј-браковите
Путин му го предаде рускиот пасош на Стивен Сегал
Зошто го сакаме Роки
Ангелите ќе слетаат во Париз
Ќе се продаваат фустаните, чевлите, шминките и накитот на Мерилин Монро
Род Стјуарт стана витез
Седумте милиони долари ќе ги донира во хуманитарни цели

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter