Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.12.2016, 12:50

НАЈНОВО ИСТОРИСКО ОТКРИТИЕ

Ана Франк не била откриена поради предавство, туку поради купони за храна

ХОЛАНДИЈА - Најновите тврдења на истражувачите покажуваат дека местото каде се криеле Ана Франк и нејзиното семејство, не е откриено откако некој ги предал, туку случајно поради измама во која биле вмешани нивните соседи.

Ана од 10 март 1944 година, често во својот дневник пишувала за соседите именувајќи ги како "Д" и "Б". Подоцна се открило дека станува збор за Мартин Броувер и Пјетр Дазелар, кои на нелегален начин купувале купони за храна, тие двајца работеле за фирма чие седиште било на адресата Принсенграхт 263, каде што Ана и нејзиниот татко Ото имале сопствен бизнис и каде што тие се криеле од нацистите.
"Ги уапсија Д и Б и веќе немаме купони", напишала Ана на 14 март 1944 година.
Истражувачите тврдат дека полицијата најверојатно дошла до вратата на куќата поради измама со купони за храна, а некои документи велат дека нацистите биле внатре околу два часа и затоа се мислело дека целта им била апсење на Евреи, пишува Би Би Си."Неколку часа пред нацистите да упаднат во куќата, некој анонимно им дојавил за измамата со купоните за храна", наведуваат истражувачите.
Анализата на судските документи, покажува дека полицајците кои ги уапсиле Ана Франк и нејзиното семејство, воопшто не биле ангажирани за апсење на Евреи, туку работеле на случаи кои се однесувале на пари и кражба.
Откако биле уапсени и пренесени во логор, Ана починала од тифус во логорот Берген-Белзен, неколку недели пред да бидат ослободени луѓето од логорот. Нејзиниот татко Ото бил единствениот преживеан од осумтемина луѓе кои во текот на Втората Светска Војна се криеле на улицата Принсенграхт 263.


Текстот е прочитан 1014 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter