Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.07.2016, 14:03

МОЕ ДЕТЕ

Поттикнување на самостојноста кај децата

Со цел вашето дете да стане самостојно, морате да го пуштите да се кали на ситници, а една од нив е облекувањето.

- Самостојноста во облекувањето е важна психичка и емоционална пресвртница, тврди др. Карен Раски, семеен терапевт.
Децата сакаат независност, па не е чудната нивната желба во јануари да облечат костим за капење. Секако тоа возрасните нема да го дозволат, но ваквите искуства на најмладите им се неопходни, затоа што благодарение на нив ја градат личноста и самодовербата.
Раскин нагласува дека и постапката за облекување, како што е закопчување копче, претставува основа за развој на моториката, а таа е многу важна.
Затоа Раскин ги советува родителите малите деца ги пуштат сами да е грижат што ќе се облечат, но и да им дозволат сами да се облечат, иако за тоа ќе им треба подолго време. Не мора тоа да го прават постојано, но нека го прават барем секој втор ден.


Текстот е прочитан 1128 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter