Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.02.2017, 09:51

ФУДБАЛСКАТА ЛЕГЕНДА ИГРАШЕ ВО ХРВАТСКИОТ "АНКА" НА АЌИМОВИЌ

Јовановски и Мирчевски во филм со Ерик Кантона

Во понеделникот вечер се одржа премиерата на хрватскиот филм "Анка" на актерот и режисер Дејан Аќимовиќ, работен според една од најпопуларните книги за деца Мато Ловрак, "Анка Бразилијанка".

Во филмот играат македонските актери Петар Мирчевски и Владо Јовановски, а има регионална екипа во која се и Раде Шербеџија и Никола Којо. Она што го прави филмот ексклузивен е учеството на светската фудбалска ѕвезда, а и актер потоа, Ерик Кантона. Тој за хрватските медиуми, кои велат оти филмот наликува на "Господар на прстените", изјавува дека ноќна мора му било учењето хрватски, што според медиумите и не му успеало докрај.


Текстот е прочитан 1824 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter