Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

18.08.2014, 15:34

МИЛЕНИЦИ

Со домашни миленици против астма и алергии?

Американските истражувачи од Детроит сметаат дека за астма и алергии кај бебињата најдобра превентива е ако бремените жени се опкружени со миленици.

Се истакнува дека изложеноста на голем број на микробактерии има позитивен ефект врз развојот на имунитетот на детето.

Во студијата биле вклучени повеќе од 1.000 бебиња, како и беа собрани примероци од крв за мерење на нивото на имуноглобулин Е антитела при раѓањето, шест месеци подоцна, и по една година. Имуноглобулин Е учествува во имунолошкиот одговор на алергени, и беше откриено дека нивото на антитела е околу 28% помал кај бебињата чии мајки во текот на бременоста имаат поминато многу време со домашни миленичиња, особено со мачки и кучиња.

Бебињата кои имаат контакт со кучиња и мачки ретко страдаат од респираторни и инфекции на увото од бебињата кои живеат во домаќинства без домашни миленици.


Текстот е прочитан 4083 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
26 ден протести-нема Тиранска влада
26 ден по ред илјадници граѓани маршираат низ улиците во Скопје. Вечерва н...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter