Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.01.2016, 12:51

Миленици

Варшава се грижи за 30.000 мачки

На барање на еден пратеник загрижен за судбината на мачките скитници, Варшава направи попис и објави дека нема причина за загриженост, бидејќи на територијата на главниот град живеат и вешто ловат глувци и стаорци речиси 30.000 мачки.

„Мачките кои слободно живеат на улиците се многу важен дел од екосистемот. На природен и ефикасен начин не штитат од присуството и преголемото размножување на глодарите, пред се на глувците и стаорците. Не се гледа на нив како на скитници без сопственици. Забрането е да се фаќаат, одвезуваат и на било кој начин да им се отежнува животот? - рече портпаролката на градот Агњешка Кломб, за грижата на градските власти за уличните мачки.
Во текот на 2015 година на улиците на Варшава живееле над 29.618 мачки, што е за 482 повеќе од претходната 2014 година, а статистиките за претходните години покажуваат дека популацијата на варшавските мачки е стабилна и тие не исчезнуваат ниту пак премногу се размножуваат.Варшава во таа најприродна, еколошки безбедна дератизација лани инвестираше 340.000 евра за 292.530 килограми храна со која мачките ги ранат волонтери во секој градски кварт.
Варшавските мачки се навикнати на тоа градот да ги чува, а пред две години укажаа и на махинација со квалитетот на храната, бидејќи почнале да одбиваат да јадат.
Лабораториската анализа која ја изврши градот покажала дека храната престанала да ги исполнува декларираните норми и градот на тендер веднаш одбра друг доставувач. Во грижата за уличните мачки се вклучуваат и други Варшавјани, излегувајќи во пресрет на апелите од власта во тек на зимата да ги отворат прозорците на своите подруми мачките да можат да се грејат.
Во некои други полски градови општините делат на доброволци бесплатно специјални мултиплекс куќички, мачките кои ги штитат од глувци да не бидат бездомници.


Текстот е прочитан 3628 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter