Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.04.2016, 13:46

Авиони

Француски стјуардеси: Нема да носиме хиџаб

Некои стјуардеси на "Ер Франс" се спротивставуваат на одлуката на оваа авиокомпанија да носат хиџаб - превез преку косата кога ќе се наоѓаат во Иран, земја за која летовите треба да бидат обновени на 17 април.

- Секој ден добиваме повици од загрижени членки од екипажот, кои ни кажуваат дека не сакаат да носат хиџаб, изјави претставник на синдикатот СНПНЦ, Кристоф Пије.
Синдикатот од управата на "Ер Франс" бара одлуката дали да се носи хиџаб да биде доброволна. Раководството на компанијата упати известување дека од женските членови на летечкиот екипаж ќе бараат да носат пантолони во текот на летот, а кога ќе го напуштаат авионот, превез кој ќе им ја покрива косата.
Раководството на компанијата ја разгледува можноста и да воведе казни за оние кои ќе го прекршат тој "дрес код"."Ер Франс" објави дека од вработените се очекува "како и другите странски посетители да ги почитуваат законите на земјата во која патуваат" и потсетува дека иранските закони бараат сите жени во таа земја да носат "превез преку косата на јавни места".
- Таа обврска, која не се применува во текот на летот, ја почитуваат сите меѓународни авиокомпании кои летаат за Иран, се додава во соопштението.
Француската авиокомпанија потсетува дека тоа не е ништо ново, затоа што истото правило се применува и во Саудиска Арабија.
"Ер Франс" во 2008 година ги суспендираше летовите за Иран во рамки на меѓународните санкции поради нуклеарната програма на таа земја.


Текстот е прочитан 2138 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter