Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.11.2016, 13:12

АВИОНИ

Зошто патниците аплаудираат по слетувањето на авионот?

САД - Речиси на сите летови патниците аплаудираат кога авионот ќе слета, и тоа важи за глобален феномен, но малкумина го знаат вистинското значење на овој гест.

Според дел од пилотите и стјуардесите, аплаузот не е само поради безбедно слетаниот авион, туку и поради личните емоции на патниците во однос на дестинацијата на која патуваат и целта на патувањето.
Според стјуардесата Кара Мулдер, патниците аплаудираат во зависност од дестинацијата на која се упатени, па така ако се за забава на пример за во Лас Вегас ќе бидат многу порасположени отколку патниците кои одат на некој бизнис состанок или конференција.
Исто така Мулдер посочува дека често се аплаудира кога пилотот успешно слетал по големи проблеми и предизвици на летот, па затоа треба да знаете дека ниту сте обврзани ниту пак имате потреба да аплаудирате на секој лет.
Меѓу луѓето кои најчесто им аплаудираат на пилотите се и иселениците кои по долго време се враќаат да ги посетат семејствата или обратно. Патем речено и пилотите се обични луѓе кои само си ја вршат својата работа.


Текстот е прочитан 2520 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter