Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:32

ПО ТРАНСФЕРОТ ОД ДРАМСКИ НА ДРАГАН СПАСОВ

"Тартиф" нов почеток за Дац во МНТ

Актерот Драган Спасов - Дац во вторник ќе ја има првата премиера во Македонскиот народен театар, по преминувањето од неговата долгогодишна матична куќа Драмски театар.

Претставата "Тартиф" од Молиер на бугарскиот режисер Галин Стоев, премиерно се игра во вторник и в среда од 20 часот, а Спасов ја игра насловната улога.
На вчерашниот прес, актерот истакна дека е задоволен од неговата прва улога во МНТ , од приемот од ансамблот и од работата со Стоев, како и од тоа што, по 23 години, на сцената е повторно со својот колега и другар од студентските денови Ѓорѓи Јолевски.
"Единствено што ми беше напорно беше работата на текстот во стих", додаде Дац.
Јолевски, кој го игра Оргон, рече дека е секогаш убаво да се обновуваат големите драмски дела во ново руво и во духот на сегашноста, потсетувајќи дека претходниот "Тартиф" на МНТ е од средината на 1980-тите. Пред десетина години, тој ја играл улогата на Тартиф во претстава на Штипскиот театар." Овој пат го играм Оргон. Две целосно различни претстави и два различни пристапа. Да се биде од другата страна, од страната на лекомислениот или заблудениот Оргон кој, во суштина, е доста празен, рамнодушен и без чувства, како и секој политичар и бизнисмен на современоста, кој се обидува преку Тартиф да дојде до нешто суштинско", рече Јолевски.
Според директорот на МНТ Дејан Пројковски, "Тартиф" е меѓу капиталните дела на театарската литература.
"Тоа е текст со кој режисерот и театарот што го поставува ја тестира својата зрелост", рече Пројковски, додавајќи оти било предизвик "Тартиф" да го работи Стоев, кој во 2014 ја постави оваа претстава во "Комеди франсез" во Париз.
Во претставата играат и Даница Георгиевска, Владимир Јачев, Тања Кочовска, Дарја Ризова, Оливер Митковски, Катина Иванова, Никола Ацески, Александар Микиќ, Кире Ѓоревски и Тања Ивановска.
Сценограф е Венелин Шурелов, костимите се на Елица Георгиева, а композитор на музиката Саша Карлсон од Белгија.

(К.Р.)
Фото: МИА


Текстот е прочитан 801 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter